.
web uvod 002 prac.jpg

Éra Mročka ve fotbalovém Fulneku skončila

Éra Mročka ve fotbalovém Fulneku skončila - obrázek

Éra Mročka ve fotbalovém Fulneku skončila - obrázek

Fulnek. článek z Deníku: – To bylo slávy, když fulnecký fotbal stoupal vzhůru. Co rok, to postup.
Spanilá jízda klubu, který ovládl místní podnikatel Roman Mroček, se zastavila ve druhé lize. A ani v ní Fulnečtí nepaběrkovali. První sezonu dokonce útočili v jarní části na postup, nakonec se jim to nepovedlo.
Autor: DENÍK/Jiří Tomaškovič

Spanilá jízda klubu, který ovládl místní podnikatel Roman Mroček, se zastavila ve druhé lize. A ani v ní Fulnečtí nepaběrkovali. První sezonu dokonce útočili v jarní části na postup, nakonec se jim to nepovedlo.

Následující rok se ale nad fulneckým týmem začala pomalu stahovat černá mračna. Panu Mročkovi očividně začal docházet dech a hlavně peníze. „Chtěl dobré hráče, a ti něco stojí. Slončík, Vajda, Kovář, Vyskočil, ti ve Fulneku nehráli za pár drobných. Vzal si na sebe velké sousto. Přitom si myslím, že městu by slušela divize. Ta by se zde hrála dodnes. Jenomže, jak se říká, s jídlem roste chuť,“ řekl člověk, který dobře zná dění okolo fulneckého fotbalu, ale chtěl zůstat v anonymitě. „Problém byl v tom, že fotbal nechtěli podporovat jeho společníci. Ve finále byl na všechno sám. A taky mu chyběla větší pokora,“ řekl zdroj Deníku.

Ekonomické problémy začaly Fulnek sužovat na podzim 2008, kdy bylo jasné, že pád ambiciózního klubu je neodvratitelný. Roman Mroček dal hráčům volnou ruku k odchodu.

Klíčové postavy týmu si našly angažmá v konkurenčních klubech. Slončík s Pavlíkem a Stašem zamířili do Karviné. Srdcař týmu Vajda posílil HFK Olomouc. „S fotbalem ve Fulneku to šlo z kopce, já ale nemohu říci na pana Mročka křivého slova,“ řekl bývalý reprezentant Michal Kovář, který dokonce kvůli Fulneku odmítl nabídku z druhé německé bundesligy.

Fulnecký tým nakonec soutěž nezachránil, hráči jezdili na zápasy vlastními auty.

Následoval tak sestup do MSFL. V té chvílí podává Romanu Mročkovi pomocnou ruku opavský podnikatel Aleš Buba, vlastnící klub stolních tenistů z Mokrých Lazců. Buba mimo jiné v minulosti vlastnil i fotbalový klub Mokrých Laczů, který to dotáhl až do divize. „Měli jsme zájem o béčko Fulneku hrající I.A třídu, to jsme nakonec přetransformovali na Opavu 2004 s tím, že pan Mroček si bude řídit svůj klub v MSFL a bude financovat jeho chod. Nakonec se tak nestalo a já se sám staral o oba týmy,“ prozradil Deníku Aleš Buba. „Vzhledem k ekonomickým problémům, ve kterých se fulnecký klub nachází, jsme se rozhodli tým z MSFL odhlásit, a to i pod hrozbou pokuty. Bylo to v současné situaci nejlepší možné řešení,“ prozradil Buba, který je zároveň předsedou představenstva fulneckého klubu a vlastníkem akcii.

Ve Fulneku v současné době funguje také občanské sdružení, které zastřešuje mládež, kterému by měla pomoci radnice. „Řešíme, zda uvolníme dotaci na fotbal, ale to až v případě, že budou vyjasněny všechny majetkové vztahy,“ uvedl starosta Fulneku Jiří Dener. „Existuje i varianta, že mužský fotbal začne ve Fulneku, jak se říká, od píky,“ doplnil Jiří Dener. Na adresu Romana Mročka dodal: „Má zásluhy na tom, že lidé z Fulneku a okolí měli možnost chodit na dobrý fotbal, bohužel, stalo se, co se stalo.“

Tak skončil příběh dalšího českého klubu z malého města či obce, který spoléhal na finanční pomoc jednoho mohovitého podnikatele...

Fulnek zmizel z fotbalové mapy. V dobách své největší slávy na sebe fotbalový Fulnek a hlavně jeho majitel Roman Mroček dokázal strhnout pozornost médií. Během druholigového utkání s Příbramí se o bezpečnost na stadioně i kontroverzního majitele klubu z Čech staral obrněný transportér. Foto: Mojmír Krecl

Vzestup a pád Fulneku
2003/04 - I. A třída – 1. místo
2004/05 - krajský přebor – 1. místo
2005/06 - divize E - 1. místo
2006/07 - MSFL - 1. místo
2007/08 - 2. liga - 6. místo
2008/09 - 2. liga - 16. místo
2009/10 - MSFL, v polovině sezony se klub odhlásil ze soutěže

Divize se bude hrát v Opavě, říká podnikatel Aleš Buba

Fotbalový klub z Fulneku již nepatří Romanu Mročkovi. Stoprocentním vlastníkem akciové společnosti Fotbal Fulnek se stal opavský podnikatel Aleš Buba. Ve sportovním prostředí rozhodně známá postava. Jeho dítětem je úspěšný klub stolních tenistů Robot Mokré Lazce, který patří v tomto odvětví k absolutní české špičce.

V minulosti dělal fotbal. Pod jeho křídly se dokonce v Mokrých Lazcích hrála divize. Deníku se s ním podařilo udělat krátký rozhovor na téma fulnecký fotbal.

Můžete potvrdit vaše napojení na fotbal ve Fulneku?

Po jednáních s Romanem Mročkem jsme přetransformovali fulnecké béčko na Opavu 2004, která v současné době vede I.A třídu. Pan Mroček měl zájem, aby se ve Fulneku hrál krajský přebor a já zase chtěl divizi. Proto jsme se domluvili, že já s Opavou 2004 vykopu kraj a on se pokusí zachránit MSFL, a když se to nepodaří, získám po sestupu divizní soutěž.

Jenomže nakonec je vše jinak. Fulnek se z MSFL odhlásil...

Panu Mročkovi se bohužel nepodařilo sehnat finance na třetí ligu. Stalo se tak, že já jsem financoval jak Opavu 2004, tak Fulnek, a to nešlo utáhnout. Po vyhodnocení situace bylo lepší tým ze soutěže odhlásit. Zastavili jsme tak i přes pokutu, která nás nemine, další finanční propad, jednalo se o nejlevnější variantu. Situace je nyní taková, že já vlastním sto procent akcií společnosti, hráče patřící této společnosti a také práva na divizi, která Fulnek po odstoupení z MSFL má.

Říkáte hráče. Jsou to fotbalisté typu Slončíka, Vajdy, Kováře a spol.?

Mám v ruce seznam hráčů a ten je opravdu dlouhý. Figurují na něm jména Slončíka, Vajdy a dalších. Jedná se zhruba o padesát fotbalistů. Ti jsou zatím na hostování do 30. června v jiných klubech. Poté budou jejich hráčská práva postoupená zájemcům a získanými finančními prostředky pokryty pohledávky věřitelů.

Nelitujete nyní toho, že jste do Fulneku vstoupil?

Byla to pro mě další cenná životní zkušenost. V pozici manažera v klubu působil můj syn, i pro něj se jednalo o zajímavou práci. Když pomineme finanční prostředky, které jsme do toho nalili, tak ne.

Nemáte třeba strach, že na povrch vyplavou ještě nějací další kostlivci ve fulnecké skříni?

Mě už nemůže nic překvapit. Ekonomiku klubu mám dobře zmapovanou. Vím o dluzích, které klub má. Ty jsou ve dvou rovinách. Ta první je vůči fotbalovému hnutí, jako například závazek vůči Slovácku. Musíme je mít vyřízeny tak, ať nám svaz odblokuje přestupy a se můžeme přihlásit do divize.

Druhá rovina se týká orgánů statní zprávy. Tu mám zmapovanou důkladně. V současně době se snažím s finančním úřadem domluvit na splátkovém kalendáři.

Budete tedy vlastnit dvě mužstva. Jedno bude hrát kraj, druhé divizi?

Opava 2004 má nakročeno k postupu do kraje, což by měla zvládnout. Máme také divizní tým, obě mužstva ale nechci. Práva na krajský přebor postoupíme jinému klubu, původně měl tuto soutěž převzít Fulnek, ale zřejmě se tak nestane.

Ale divize pod vašimi křídly se ve Fulneku hrát nebude?

Ne, nebude. Chceme hrát v Opavě. Pracujeme na projektu společně s opavskou Slavii a od toho se bude vše odvíjet. Já mám zájem o Opavu. Fulnek si musí své problémy vyřešit sám.

Položím vám ještě jednu otázku: Co Roman Mroček?

Práce Romana Mročka si vážím, škoda jen, že se k němu nepřipojil někdo další. Cením si i toho, že férově přiznal v závěru, že na to nemá. Jak mi řekl, k fotbalu se hodlá v budoucnu znovu vrátit. Chápu také radnici, že v současné době klubu nepomohla. Přece jen byl to určitý hazard.

13.03.2010 17:26:03
happy
Nordic_Steel.jpg
logo město Fulnek.jpg
Oficiální fotogravka FC Smíšené 2003
Oficiální fotogravka FC Smíšené 2003
fanshop logo.jpg
fotogalerie

fotogalerie

12  - Dybal Dominik
11  - Dresler Zdeněk
10  - Tomášek Jan
7  - Pavlík Ondřej
5  - Kotrla Kryštof
5  - Kotrla Matěj
4  - Mráz David
4  - Nový Dalibor
4  - Hluchý Petr
3  - Stratil Lukáš
2  - Hluchý Jan
2 -  Šesták Jaroslav
2  - Šesták Jan
1  - Černoch Tomáš
1  - Nykš Matěj

1 -  Návrat Ondřej
9  - Pavlištík Daniel
8  - Hluchý Jan
6  - Mráz David
6  - Šesták Jan
6 -  Dybal Dominik
4  - Kořený Radim
4  - Nový Dalibor
3  - Záruba Vlastimil
3  - Kadula Lukáš
3  - Brisuda Michal
2  - Novák Petr
1  - Mrkvica Daniel
1  - Dresler Zdeněk
1  - Janovský Dominik
 
1 - Pavlík Ondřej
1 - Mozol Václav
1 - Nový Dalibor
design FC Smíšené 2003, o.s. administrace
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one